Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Koovee kärsi tappion Happeelle

 
Koovee kärsi tappion Happeelle

Kooveen miesten edustusjoukkue sai maanantaiseen kotiotteluunsa vastustajakseen jyväskyläläisen Happeen, joka haki pisteet Kaukajärveltä lukemin 5-8 (0-2,2-3,3-3).  Varsinkin ottelun viimeinen erä antoi kumminkin näyttöä siitä, että Koovee pystyy pelaamaan taidokasta peliä, kunhan vain saa tietyt perusasiat toimimaan läpi ottelun.

Ottelun ensiminuutit olivat hyvin varovaisia molempien joukkueiden osalta ja varsinaisia vaarallisia tilanteita ei muodostunut montaakaan ensimmäisen kymmenminuuttisen aikana. Erän puolivälin tienoilla Happee iski hyvällä karvauksella Kooveen pelinrakenteluun keskialueella ja pääsi vastahyökkäykseen, josta Petri Kauko pääsi siirtämään Janne Oinosen syötöstä pallon tyhjään maaliin ajassa 10.45. Ottelua oli pelattu 13.30, kun Lasse Turunen sai jäähyn mailaan lyömisestä ja Happee pääsi pyörittämään ylivoimaa. Viivamiehen laukaus painui vastustamattomasti yläkulmaan, kun ajannäyttäjästä oli tasan 15 minuuttia takanapäin. Koovee ei saanut vielä ensimmäisessä erässä peliänsä pyörimään ja varsinkin avauspelissä sekä kaksinkamppailuissa oli parantamisen varaa. Jobin postia tuli myös loukkaantumisosastolle, kun Vesa Vettervik teloi jalkansa ja joutui jättämään kentän loppupelin ajaksi.

Toisessa erässä selkeää parannusta

Ottelua oli pelattu 21.37, kun Happee sai kahden minuutin rangaistuksen mailaan lyönnistä ja Koovee pääsi kokeilemaan ylivoimansa toimivuutta. Huolimattomuus kuitenkin kostautui jälleen ja Otto Tikan painava laukaus upposi kotijoukkueen harmiksi maaliin ajassa 22.52. Tästä Koovee kuitenkin ryhdistäytyi ja sai ylivoimansa pyörimään toivotunlaisesti.  Joukkueet olivat kuitenkin jo tasalukuisia, kun Tomas Sladky löysi mainiolla syötöllään keskelle vapaaksi jääneen Ville Matikaisen, joka punnersi pallon verkkoon ajassa 23.42. Tilanne siis 1-3 ja kotijoukkue näytti pääsevän peliin mukaan, luoden heti perään muutamia vaarallisia maalintekotilanteita.

Kuitenkin Happee iski maalin seuraavan kerran ajassa 27.50 hieman huolimattomasti pelatun kulmatilanteen seurauksena.  Peli ei tämänkään jälkeen lähtenyt pyörimään odotetunlaisesti, vaan Kooveen saatua jäähyn erän loppupuolella iski Happeen Paul Kotilainen ylivoimalla löysästi toteutetun alivoiman seurauksena lukemiksi 1-5 kellon näyttäessä 36.31. Tästä Koovee kuitenkin sisuuntui ja nosti karvaustaan selkeästi agressiivisempaan suuntaan. Happeen Joonas Kaasalainen oli anteliaalla tuulella ja lahjoitti pallon Tomas Sladkylle, joka toimitti pelivälineen sille kuuluvalle paikalle, eli Happeen verkon perukoille ajassa 36.57. Ilman selkeitä huolimattomuusvirheitä ottelun lukemat olisivat olleet huomattavasti kauniimmat, kuin 2-5 toiselle erätauolle mentäessä.

Kotijoukkue näytti kyntensä

Kolmanteen erään kentälle tuli selkeästi sisuuntunut ja pallollisesti organisoidumpi Koovee. Valtteri Sainio tarjosi Ville Matikaiselle tuhannen taalan paikan, eikä Matikainen erehtynyt vaan harhautti Happeen maalivahdin Eero Kososen ja pisti pallon varmasti maalin perukoille. Aikarauta pysähtyi lukemaan 42.33 ja tilanne 3-5. Erän ensimmäiset kymmenen minuuttia olivat pitkälti kotijoukkueen näytöstä ja hallintaa. Ajassa 49.14 Happeen Tommi Moilasen "kasetti" ei kestänyt ja mies passitettiin kahden minuutin jäähylle estämisestä. Kotijoukkueen ylivoima toimi niin kuin pitikin ja Lasse Salmisen kova kuti painui vastustamattomasti vierasjoukkueen maaliin ajassa 51.17. Ratkaisevan syötön 4-5-maaliin antoi jälleen Valtteri Sainio.

Riemua ehti kestää vain vaivaiset 39 sekuntia, kun aiemmin törttöillyt Joonas Kaasalainen iski maalin melko harmittoman näköisen kulmalyöntitilanteen jatkoksi. Tämän seurauksesta Koovee kadotti hieman aiempaa hyvää otettaan ja otti lopulta aikalisän kiriäkseen ottelun loppua kohden. Aikalisästä oli kulunut vain neljä sekuntia, kun Veli-Matti Luukko iski lukemiksi kutkuttavasti 5-6. Peliä oli pelattu tässä vaiheess 57.23 ja tästä noin puoli minuuttia myöhemmin maalivahti vaihdettiin kuudenteen kenttäpelaajaan. Tämä ei tuottanut toivottua tulosta, vaan Happeen Arto Mikkonen rankaisi huolimattomuusvirheistä ilman maalivahtia pelannutta kotijoukkuetta vielä kahteen otteeseen.

Parannettavaa jäi perjantaille

Kooveen ja Happeen välisen ottelun tiedettiin jo etukäteen olevan pelillisesti tiukka. Kotijoukkue ei tosin saanut omaa peliänsä uomiinsa, kun vasta viimeisen 25-minuutin aikana. Happee pelasi hyvin omaa peliään koko ottelun ajan, kun taas Kooveella oli selkeitä käynnistymisvaikeuksia. Sekä Veli-Matti Luukko, että päävalmentaja Arto Riihimäki vakuuttivat ottelun jälkeen, että syynä ei ollut ainakaan eilisen vierasottelun jälkiväsymys. Riihimäki enemmänkin harmitteli sitä, että joukkueen kokoonpanoa on jouduttu vaihtelemaan kahden ottelun aikana useasti monien loukkaantumisten seurauksena. Hän myönsi, että kaksi ensimmäistä erää eivät menneet ihan käsikirjoituksen mukaan, mutta kun peli saatiin toimimaan, niin se oli erittäin tuloksellista salibandya. Parannettavaa jäi ja nämä parannukset on mahdollista nähdä jo ensi perjantaina, kun Koovee kohtaa kotiottelussaan Seinäjoen Peliveljet klo 18.30 Kaukajärven aikaa.

Kooveen tiedotteesta / UrheiluTampere


Takaisin edelliselle sivulle


KOO-VEE - logo

KOO-VEE - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Miro Tuomala Amppareiden maalille

Miro Tuomala Amppareiden maalille

Mahtavalla urallaan mm. Suomen mestaruuden, U19 MM-kultaa ja kaksi Suomen cupia voittanut Miro Tuomala liimailee palloja tulevalla kaudella Ampparinutussa.

Lue lisää
Roni Laasonen nähdään Hirvipaidassa myös kaudella 2025-26

Roni Laasonen nähdään Hirvipaidassa myös kaudella 2025-26

Mitäpä olisi toukokuu ilman Roni Laasosen jatkosopimusta! 30-vuotias laitahyökkääjä on jälleen solminut vuoden mittaisen jatkosopimuksen Happeeseen, mikä kattaa kauden 2025-26.

Lue lisää
Didrik Lillas vahvistaa Hirvilaumaa kaudella 2025-26

Didrik Lillas vahvistaa Hirvilaumaa kaudella 2025-26

Happee on tehnyt yksivuotisen sopimuksen hyökkääjä Didrik Lillaksen kanssa. Sopimus kattaa kauden 2025-26, eikä sisällä optioita.

Lue lisää
Petri Manninen liittyy Happeen liigajoukkueen valmennustiimiin

Petri Manninen liittyy Happeen liigajoukkueen valmennustiimiin

Todella kokenut salibandyn moniosaaja Petri Manninen liittyy Happeen liigajoukkueen valmennustiimiin. Hän toimii Iivo Pantzarin johtamassa valmennustiimissä apuvalmentajana yhdessä Jarno Hirvosen kanssa.

Lue lisää
Niko Einiö vahvistaa Hirvilaumaa 1+1 vuotisella sopimuksella

Niko Einiö vahvistaa Hirvilaumaa 1+1 vuotisella sopimuksella

Niko Einiö siirtyy LASBista Hirvilaumaan 1+1 vuotisella sopimuksella! Sopimus kattaa kauden 2025-26 ja sisältää option kaudesta 2026-27.

Lue lisää
Joel Lahti palaa Happeen liigajoukkueen vahvuuteen

Joel Lahti palaa Happeen liigajoukkueen vahvuuteen

Puolustaja Joel Lahti on tehnyt loppukautta 2024-25 koskevan sopimuksen Happeen liigajoukkueen kanssa.

Lue lisää