Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Mestiksen sarjajärjestelmä kaudelle 2011-2012

 
Mestiksen sarjajärjestelmä kaudelle 2011-2012

Syyskuussa käynnistyvässä Mestiksen runko-sarjassa jokainen joukkue pelaa yhteensä 48 ottelua. Nelinkertaisen sarjan (44 ottelua) lisäksi pelataan neljässä kolmen joukkueen lohkossa kaksinkertaiset välisarjat. Runkosarjan jälkeen sijoituksista ei pelata uusintaotteluja, vaan sarjataulukon sijoitukset ratkaisevat Play Offs- ja karsintajoukkueet.

Mestiksen pelipäivinä toimivat kaudella 2011-2012 keskiviikko, perjantai ja lauantai. Arkisin ottelut alkavat kello 18:30 ja lauantaisin kello 17:00. Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkue ei osallistu Mestikseen kaudella 2011-2012. "Sarjaohjelma muodostuu selkeäksi, pääasialliset pelipäivät ovat keskiviikko, perjantai ja lauantai. Joukkueille jää hyvät harjoituspäivät viikon alkuun", Mestiksen kehitysjohtaja Arto Sirviö taustoittaa.

Välisarjalohkot kaudella 2011-2012
D Team, SaPKo, Jukurit
Hokki, Kiekko-Laser, Jokipojat
Sport, TuTo, LeKi
Kiekko-Vantaa, Peliitat, KooKoo

Wild Card ensi kauden merkittävin uutuus

Mestiksen kevään 2012 Play Offs-ottelut pelataan runkosarjan kymmenen parhaan joukkueen kesken. Kuusi parasta joukkuetta selviytyvät suoraan puolivälieriin. Wild Card-kierroksella kohtaavat runkosarjan seitsemäs vastaan kymmenes, sekä kahdeksas vastaan yhdeksäs. Wild Card-kierros pelataan paras kolmesta järjestelmällä, eli puolivälieriin selviytyäkseen tarvitaan kaksi voittoa. "Pelit jatkuvat kaikilla seuroilla runkosarjan jälkeen, tämä on positiivinen uudistus Mestikselle. Ja kyllähän Bluesin menestyminen SM-Liigassa kannusti seuroja siirtymään tähän villikortti-malliin", Sirviö viittaa espoolaisten nousuun runkosarjan yhdeksänneltä sijalta aina hopealle asti.
 
Puolivälierissä runkosarjan voittaja kohtaa Wild Card-kierroksella voittaneista joukkueista runkosarjassa heikoimmin sijoittuneen ja runkosarjassa toiseksi sijoittunut kohtaa Wild Card-kierroksella voittaneista joukkueista runkosarjassa paremmin sijoittuneen. Puolivälierät, välierät ja finaalit pelataan paras viidestä järjestelmällä (kolme voittoa). Mestiksen mestari kohtaa SM-Liigassa viimeiseksi sijoittuneen joukkueen SM-Liigan karsinnoissa. Karsinnat pelataan paras seitsemästä järjestelmällä ja kotietu on SM-Liigajoukkueella.

Runkosarjassa sijoille 11. (kotietu) ja 12. sijoittuneet joukkueet pelaavat esikarsintasarjan paras seitsemästä (4 voittoa) järjes-telmällä. Ottelusarjan häviäjä joutuu Mestiksen karsintasarjaan Suomi-sarjan kolmen parhaan joukkueen kanssa. Mestiksen karsintasarja pelataan neljän joukkueen kaksinkertaisena sarjana ja karsintasarjan voittaja pelaa Mestiksessä kaudella 2012-2013.

Revanssiviikonloppu marraskuussa uusin otteluparein

Päättyneen kauden uutuus, Revanssiviikonloppu, saa jatkoa myös tulevalla kaudella. Revanssiviikonloppu pelataan 4-5. marraskuuta ja otteluparit ovat seuraavat: Hokki-Kiekko-Laser, Jokipojat-SaPKo, Jukurit-KooKoo, TuTo-LeKi, Sport-D Team ja Kiekko-Vantaa-Peliitat. "Viime kauden palautteessa seurat halusivat Revanssiparit läheltä, saadaan vielä paremmin faniryhmät liikkeelle", Sirviö viittaa Revanssiviikonloppuna järjestettävään fanien väliseen kilpailuun, jonka voittajat viime kaudella löytyivät Mikkelistä ja Kouvolasta.

Revanssiviikonlopusta tiedotetaan lisää myöhemmin syksyllä. "Revanssiviikonloppu on tarkoitus järjestää seurojen näkökulmasta parhaalla tavalla ja Mestiksen kesäpäivillä käydään läpi viime kauden toteutukset, jolloin kaikki seurat voivat kehitellä omaa Revans-siansa, muitten seurojen kokemuksista saadusta palautteesta. On mielenkiintoista seurata toisen kauden Revanssia, kuinka idearikkaita seurat osaavat ja uskaltavat olla", Sirviö pohtii.

Mestiksen tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle




Atte Ohtamaa JYP-puolustukseen loppukauden mittaisella sopimuksella

Atte Ohtamaa JYP-puolustukseen loppukauden mittaisella sopimuksella

JYP ja puolustaja Atte Ohtamaa (38) ovat tehneet loppukautta koskevan pelaajasopimuksen. Sopimus sisältää 16.11. asti kestävän koeajan.

Lue lisää
Santeri Huovilan ja Roni Jokisen loukkaantumiset vaativat leikkaushoitoa

Santeri Huovilan ja Roni Jokisen loukkaantumiset vaativat leikkaushoitoa

JYP on saanut lisätietoa pelaajiensa Santeri Huovilan ja Roni Jokisen loukkaantumisista lääkärintutkimusten jälkeen. Molempien pelaajien loukkaantumiset vaativat leikkaushoitoa ja molemmat pelaajat ovat sivussa loppukauden.

Lue lisää
Jaatinen ja Liljamo jatkosopimuksiin – JYPin ja KeuPa HT:n yhteistyö jatkuu

Jaatinen ja Liljamo jatkosopimuksiin – JYPin ja KeuPa HT:n yhteistyö jatkuu

JYP Jyväskylä on solminut jatkosopimukset Otto Jaatisen (22) ja Topias Liljamo (24) kanssa.

Lue lisää
Harri Pesonen palaa JYPin riveihin kahden vuoden sopimuksella

Harri Pesonen palaa JYPin riveihin kahden vuoden sopimuksella

JYP Jyväskylä ja hyökkääjä Harri Pesonen (37) ovat solmineet kausia 2026–2028 koskevan pelaajasopimuksen.

Lue lisää
Salminen ja Hannikainen jatkavat JYPin maalilla myös ensi kaudella

Salminen ja Hannikainen jatkavat JYPin maalilla myös ensi kaudella

JYP on tehnyt 2-vuoden jatkosopimuksen maalivahti Otto Hannikaisen kanssa. Myös Oskari Salminen jatkaa JYPissä ensi kaudella.

Lue lisää
Alexander True JYPin hyökkäykseen vuoden pelaajasopimuksella

Alexander True JYPin hyökkäykseen vuoden pelaajasopimuksella

JYP Jyväskylä Oy ja tanskalaishyökkääjä Alexander True ovat solmineet kauden 2025–2026 kattavan pelaajasopimuksen.

Lue lisää