Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Välierät käynnistyvät Jyväskylässä

 
Välierät käynnistyvät Jyväskylässä

Pidot paranevat ja pelit kovenevat. Nyt eletään kiekkokevään parasta aikaa ja pelataan SM-liigan mitaleista. Bluesin ja JYP:in välieräsarja alkaa torstaina Hippokselta, ja kotiottelu on vuorossa heti perjantaina. Finaalipaikkaan vaaditaan neljä voittoa.

Haastajan rooli on selvä, sillä toistaiseksi JYP on ollut Bluesille – ja monelle muullekin – tekemätön paikka. Suvereeni esitys runkosarjassa ja puhdas semifinaalisarja Ilvestä vastaan. Siinä lähtökohdat välieriin.

”129 pistettä 60 ottelun runkosarjassa puhuvat JYP:in puolesta. Siinä on meille iso haaste, mutta hyvillä mielin lähdetään. Tässä on yritetty kovasti tutkiskella JYP:in tekemisiä, ja nähdään siinä paljon mahdollisuuksia. Meillä on positiivinen draivi ja kova halu mennä eteenpäin”, sanoo Blues-valmentaja Lauri Marjamäki.

Marjamäki näkee JYP:in pelissä paljon samaa kuin Ässissä. ”Niillä aseilla, millä pärjättiin Ässiä vastaan, on mahdollisuus onnistua myös JYP:iä vastaan. 5-5 -peli on hyvällä tasolla. Siinä me oltiin Ässiä parempia, ja siihen se sarja oikeastaan ratkesi. Erikoistilannepelaamisessa on vielä parannettavaa, ja se on näissä peleissä äärimmäisen tärkeää.”

Bluesin vahvuutta on korostettu ennen kaikkea joukkueena. Siitä huolimatta myös yksilötason onnistumisia tarvitaan: Iiro Tarkin torjuntoja tai Petri Lammassaaren ja Toni Kähkösen maaleja. Ilmiliekkeihin noussut Blues-kapteeni ei noussut ratkaisijaksi ensimmäistä kertaa. Kun katsoo Kähyn viime vuosien tilastoja, voi todeta että Bluesin joukkoja johtaa todellinen playoff-pelien erikoismies. Tämän kauden pudotuspeleissä Kähkönen on osunut seitsemän kertaa ja johtaa pudotuspelien maalipörssiä.

A-nuorten hopea jätti sopivasti nälkää paitsi Jere Salliselle ja Valtteri Virkkuselle, myös monelle muulle nuorelle pelaajalle, jotka ovat valmiina hyppäämään laatikkoon, jos tilanne vaatii. Juuri nyt terveystilanne näyttää hyvältä. Viimeisessä puolivälierässä kentän jättäneet ykkösketjun laiturit ehtivät kuntoon. Lammassaaren umpeen muurautunut silmä aukesi eilen, ja mies on pelissä mukana. Keskivartaloon osuman ottanut Roope Talaja kuntoutuu hänkin välieräsarjaan. Huomenna pelaaminen on vielä 50/50, mutta myöhemmin Talajan taitoja tarvitaan.

Siirry liveseurantaan

Bluesin tiedotteesa / UrheiluEspoo


Takaisin edelliselle sivulle


Blues Espoo - logo

Blues - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut


ToniKähkönen

Toni Kähkönen

29.9.1986 Vaasa
Tiedot

Petri Lammassaari

6.8.1985 Eurajoki
Tiedot

LauriMarjamäki

Lauri Marjamäki

29.5.1977 Tampere
Tiedot

Jere Sallinen

26.10.1990 Espoo
Tiedot

RoopeTalaja

Roope Talaja

2.8.1988 Kuopio
Tiedot

IiroTarkki

Iiro Tarkki

1.7.1985 Rauma
Tiedot

ValtteriVirkkunen

Valtteri Virkkunen

18.2.1991 Espoo
Tiedot


Alexander True JYPin hyökkäykseen vuoden pelaajasopimuksella

Alexander True JYPin hyökkäykseen vuoden pelaajasopimuksella

JYP Jyväskylä Oy ja tanskalaishyökkääjä Alexander True ovat solmineet kauden 2025–2026 kattavan pelaajasopimuksen.

Lue lisää
Trent Bourque JYP-puolustukseen vuoden pelaajasopimuksella

Trent Bourque JYP-puolustukseen vuoden pelaajasopimuksella

JYP Jyväskylä Oy ja kanadalaispuolustaja Trent Bourque (27) ovat solmineet kauden 2025–2026 kattavan pelaajasopimuksen.

Lue lisää
Tobias Winberg palaa JYP-paitaan kahden vuoden pelaajasopimuksella

Tobias Winberg palaa JYP-paitaan kahden vuoden pelaajasopimuksella

JYP ja puolustaja Tobias Winberg (26) ovat tehneet kaudet 2025–2027 kattavan pelaajasopimuksen. Sopimuksen jälkimmäiseen kauteen kuuluu pelaajan ulkomaan optio.

Lue lisää
Leevi Tukiainen JYP-hyökkäykseen kahden vuoden sopimuksella

Leevi Tukiainen JYP-hyökkäykseen kahden vuoden sopimuksella

JYP Jyväskylä on solminut kevääseen 2027 ulottuvan pelaajasopimuksen Leevi Tukiaisen kanssa.

Lue lisää
JYP ja Juuso Pulli vuoden jatkosopimukseen

JYP ja Juuso Pulli vuoden jatkosopimukseen

Viime kaudella paluun Keski-Suomeen ja hurrikaanipaitaan tehnyt Juuso Pulli jatkaa seurassa kauden 2025–2026 kattavalla jatkosopimuksella.

Lue lisää
Petri Matikainen JYPin päävalmentajaksi vuoden sopimuksella

Petri Matikainen JYPin päävalmentajaksi vuoden sopimuksella

JYP Jyväskylä Oy ja Petri Matikainen ovat solmineet kautta 2025–2026 koskevan päävalmentajasopimuksen.

Lue lisää